Vozila sa inozemnim registarskim pločicama
Ukoliko je prometnu nezgodu skrivio vozač vozila inozemne registracije sudionici su dužni postupati na jednak način kao da se radi o domaćem vozilu, osim što od vozača inozemnog vozila treba zatražiti kopiju njegove zelene karte, a ukoliko vozač nije u posjedu kopije svakako se pobrinite da ju dobijete, jer će vam upravo taj dokument olakšati bar onaj početni postupak utvrđivanja nadležnog osiguravatelja. Ova isprava je ključni dokument temeljem kojeg ostvarujete pravo na naknadu štete, pogotovo ako strani sudionik dolazi iz neke od zemalja koja nije članica Europske Unije (npr. Švicarske, Norveške ili Island).
Oštećena osoba svoj zahtjev za naknadu štete podnosi Birou zelene karte BiH. Budući da Biro nema vlastitu službu za obradu međunarodnih šteta tu je svoju ovlast prenio na članice tj. osiguravajuća društva koja se bave poslovima obveznog osiguranja automobilske odgovornosti. To znači da se odštetni zahtjev možete podnijeti i izravno osiguravajućem društvu koje će Vas informirati o daljnjem tijeku postupka.
Neosigurana motorna vozila
Ako je treća osoba pretrpjela štetu nastalu uporabom neosiguranog vozila, odštetni zahtjev može podnijeti Zaštitnom fondu FBiH ili Zaštitnom fondu RS (ovisno o nadležnosti), svom osiguratelju ili jednom od društava za osiguranje koje će ga zaprimiti te proslijediti na rješavanje Zaštitnom fondu.
Takva šteta isplaćuje se na teret Zaštitnog fonda , koji se puni sredstvima osiguravatelja razmjerno ostvarenoj premiji u obveznim osiguranjima u prethodnoj godini. Međutim, Zaštitni fond ima pravo regresa isplaćenog iznosa naknade, uvećanog za kamate i troškove od osobe odgovorne za štetu.
Nepoznata motorna vozila
Ako je treća osoba pretrpjela nematerijalnu štetu, nastalu uporabom nepoznatog vozila, odštetni zahtjev podnosi Zaštitnom fondu koji ima obavezu dati naknadu samo kod šteta zbog smrti i tjelesnih povreda.
Ukoliko se naknadno pronađe vozilo čijom je uporabom nanesena šteta te se utvrdi odgovorni osiguratelj, Zaštitni fond ima pravo na naknadu od odgovorne osobe odnosno od odgovornog osiguratelja, i to isplaćenog iznosa štete, kamata i troškova.
Motorna vozila pripadnika vojske
U slučaju prometne nezgode sa vozilom Oružanih snaga BiH, vaš odštetni zahtjev podnosite Ministarstvu obrane BiH na adresi:
Ministarstvo obrane Bosne i Hercegovine
Hamdije Kreševljakovića 98
71000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina
Sudar u inozemstvu
U slučaju nezgode u inozemstvu preporuka je pozvati policiju, osim ako je praksa u državi nastanka nezgode takva da policija ne izlazi na mjesto nezgode (nezgoda s manjom imovinskom štetom). Preporučamo da fotografirate položaj vozila i mjesto prometne nezgode iz veće i neposredne udaljenosti kao i tragove kočenja, otpalih krhotina na kolniku, oštećenja na vozilima i sl. U ovom slučaju savjetujemo da zajedno s drugim sudionikom ili sudionicima popunite i potpišete Europsko izvješće o nezgodi, tj. da razmijenite podatke o osiguranju.
Europsko izvješće o nezgodi je tipski obrazac koji bez obzira na jezik na kojem je sastavljen, sadržajno i slijedno istovjetan na području cijele Europe. Sadržaj na tom obrascu moći ćete razumjeti uspoređujući tekst na vašem obrascu. U slučaju da policija u državi nastanka štetnog događaja ne izađe na uviđaj, sudionici ne smiju napustiti mjesto prometne nesreće dok ne popune Europsko izvješće o nezgodi. U slučaju odgovornosti stranog vozila za prometnu nezgodu preporučamo da se nakon prometne nezgode javite osiguravajućem društvu krivca ili pak nacionalnom uredu za osiguranje čiju adresu, brojeve telefona i faksa možete naći na poleđini zelene karte.
Po povratku u Bosnu i Hercegovinu, ukoliko niste postavili vaš odštetni zahtjev u državi nastanka prometne nezgode, obratite se Birou zelene karte BiH (Derviša Numića 7 Sarajevo) ili svome osiguratelju, čije će vam stručne službe dati potrebne savjete oko podnošenja odštetnog zahtjeva.